Dropshipping – czym jest sprzedawanie przedmiotów których nie mamy? Wszystko o nowym trendzie w e-commerce
Na skróty
Dropshipping bez wątpienia jest jednym z bardziej intrygujących sposobów handlu internetowego. Przeważnie dobrze znają go osoby doświadczone w branży e-commerce, ale jest także bardzo ciekawą opcją do wykorzystania dla wszystkich osób chcących handlować internetowo. Czym zatem jest sprzedawanie przedmiotów których nie mamy? Jakie korzyści daje dropshipping i kiedy warto go wykorzystywać? Na te inne pytania odpowiadamy poniżej.
Czym jest dropshipping
Dropshipping to strategia handlu internetowego, która polega na sprzedawaniu przedmiotów, których nie posiadamy, a następnie za otrzymane za nie wynagrodzenie zamawianiu produktów bezpośrednio w hurtowniach z wysyłką do klienta. Dropshipping jest wirtualnym modelem sprzedaży, który opiera się głównie na promowaniu naszych ofert, a także ich sprzedaży klientom. W dropshippingu samą kwestią logistyczną zajmuje się hurtownia lub producent, który fizycznie realizuje zamówienie. W tym modelu sprzedaży pomijamy zatem zakup towaru, przechowywanie go, a także pakowanie i wysyłkę, skupiając się jedynie na sprzedawaniu rzeczy, które następnie zamawiamy z bezpośrednią dostawą do klienta w hurtowni.
Celem dropshippingu jest zarabianie na różnicy w cenie za jaką sprzedaliśmy produkt klientowi i za jaką zamówimy jego realizację w hurtowni. Dropshipping ma również służyć maksymalnemu ułatwieniu handlowania, a także umożliwiać działanie na dużą skalę. Jest on obecnie szeroko wykorzystywany, a także posiada wiele zalet i jest jedną z ciekawszych strategii e-commerce.
Od praktycznej strony dropshipping będzie zatem polegał na tym, iż będziemy jedynie tworzyli oferty konkretnych produktów, promowali je, a następnie sprzedawali towar. Gdy klient kupi od nas dany produkt, zlecimy jego wysłanie do klienta prosto z hurtowni lub od producenta. Działając w ten sposób możemy rozpocząć handel internetowy bez jakiegokolwiek wkładu własnego posiadając jedynie komputer i dostęp do internetu oraz czas. Sposób taki jest legalnym sposobem handlu, o co obawia się wiele osób. Do momentu do którego realizujemy zamówienie zgodnie z obietnicą, naszą prywatną sprawą jest jak organizujemy logistykę czy realizację zlecenia.
Sensem dropshippingu jest po prostu sprzedawanie drożej produktów, a zamawianie ich taniej w hurtowniach, u podwykonawców czy u producenta. W tym stylu handlu zarabiamy na różnicy w cenach. Jedyną rzeczą na jakiej musimy się skupić chcąc działać w ten sposób jest tworzenie ofert sprzedaży produktów i zamieszczenie ich w internecie, a następnie zlecenie ich realizacji innym osobom, które zrobią to za niższą cenę. Oferty możemy dodawać na takich serwisach jak Allegro, Facebook Marketplace, OLX czy utworzyć swój własny sklep internetowy. Po Twojej stronie zostanie również promowanie ofert i reklamowanie ich w internecie. Nie będziemy musieli za to samodzielnie budować rzeczywistej infrastruktury marki handlując w internecie, a także fizycznie zajmować się obsługą zleceń. Wykorzystując dropshipping jesteśmy zatem niejako pośrednikami między hurtownią i producentami, a klientami sprzedając produkty drożej aniżeli można dostać je w hurtowni.
Jakie są zalety dropshippingu
Dropshipping to bardzo wiele zalet i korzyści. Przede wszystkim jest to bardzo łatwe i proste zarabianie pieniędzy. W bardzo krótkim czasie przy małych nakładach pracy możemy zarabiać bardzo duże sumy pieniędzy lub stworzyć nawet z dropshippingu w pewnym stopniu pasywny sposób zarabiania obsługując jedynie raz wypracowany mechanizm sprzedaży.
Ten sposób sprzedaży internetowej jest również bardzo bezpieczny. Nie ryzykujemy wykorzystując własnych środków, a także nie musimy zadłużać się czy ryzykować utraty czasu i energii jaką włożylibyśmy w stworzenie tradycyjnego sklepu internetowego. Dzięki prostocie możemy dość łatwo uruchomić dropshipping i przekonać się czy będzie on sprawdzał się w naszej sytuacji.
Kolejnym plusem dropshippingu jest możliwość skalowania go a także zarabiania bardzo dużych sum pieniędzy. Wystawiając na sprzedaż odpowiednio dużo przedmiotów i produktów, jesteśmy w stanie wygenerować bardzo duży obrót i zysk. Jest to realnie możliwe dzięki bardzo elastycznym cenom na rynku, a także dużej konkurencji i szerokim możliwościom dostępu do produktów.
Dropshipping jest również uniwersalnym sposobem handlu, który może służyć zarówno jako uzupełnienie naszego dotychczasowego biznesu, jak i podstawę handlu. Możemy wdrażać go również w niezobowiązujący elastyczny sposób dzięki czemu dostosujemy go do naszej sytuacji, celu czy potrzeb, jakie aktualnie mamy. Nie jest to również skomplikowany sposób handlu z którym z pewnością poradzi sobie każda osoba.
Kiedy warto wykorzystywać dropshipping
Dropshipping ma wiele zalet i warto wykorzystywać go w tych wszystkich sytuacjach, w których będzie mógł nam być pomocny. Przede wszystkim warto jednak wykorzystywać go w kilku szczególnych sytuacjach.
Dropshipping warto wybierać jeśli chcemy wejść do branży e-commerce, a nie mamy środków na zaopatrzenie tradycyjnego magazynu i zakup towaru. Jeśli nie posiadamy funduszy na zatrudnienie pracowników, wynajęcie powierzchni magazynowej czy zatowarowanie sklepu możemy dzięki dropshippingowi prowadzić biznes bez zaangażowania duży kwot. Najbardziej ekonomiczną wersją jest rozpoczęcie handlu na serwisach ogłoszeniowych i portalach sprzedażowych gdzie nie będziemy musieli wydawać żadnych pieniędzy nawet na stworzenie własnej strony internetowej.
Dropshipping warto również wykorzystywać jako uzupełnienie naszego tradycyjnego sklepu internetowego, który prowadzimy. W ten sposób możemy handlować droższymi lub mniej popularnymi przedmiotami. Dzięki temu nie będziemy musieli samodzielnie przechowywać, a także zamrażać środków w kłopotliwych towarach.
Dropshipping będzie również idealnym rozwiązaniem jeśli chcemy działać na dużą skalę i zależy nam na jak największym zysku. Przy dropshippingu możemy bardzo łatwo skalować handel, a także działać na dużą skalę i zarabiać spore sumy, co w porównaniu z tradycyjnymi sklepami internetowymi jest ważną różnicą.