Skierowanie pracownika na badania lekarskie – wzór z omówieniem
Skierowanie pracownika na badanie lekarskie jest niezbędnym elementem podczas zatrudniania nowej osoby w firmie na umowę o pracę. Przeprowadzenie takiego badania jest konieczne, aby dopełnić wszystkich procedur i zatrudnić daną osobę zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jeżeli od jakiegoś czasu nie zatrudniałeś pracowników lub dopiero rozpoczynasz swoją działalność – może okazać się, że nie masz pojęcia w jaki sposób przygotować takie skierowanie. Sprawdź, co powinno znaleźć się na skierowaniu pracownika na badanie lekarskie oraz w jaki sposób je uzyskać.
Co znajduje się na skierowaniu lekarskim?
Aby zarejestrowanie pacjenta w gabinecie lekarskim było możliwe – konieczne jest zawarcie na skierowaniu kilku niezbędnych danych osoby zatrudnionej. Na tej podstawie lekarz przeprowadzający badanie będzie mógł sprawdzić, czy aby na pewno ma do czynienia z osobą, która została skierowana i będzie wykonywała dane obowiązki. Zobacz, jakie dane muszą znaleźć się na skierowaniu pracownika na badania lekarskie oraz sprawdź, co jeszcze musi się na nim znaleźć.
- Imię i nazwisko – jak dobrze wiemy – imię oraz nazwisko są to niezbędne dane na podstawie których wstępnie jesteśmy w stanie określić z kim mamy do czynienia. Może jednak zdarzyć się, że w danej miejscowości spotkamy kilkanaście bądź kilkadziesiąt osób o takim samym imieniu oraz nazwisku, co mogłoby doprowadzić do różnych nieprzyjemnych sytuacji. Dlatego też konieczne będzie zawarcie jeszcze innych informacji, które są przypisane bezpośrednio do danej osoby.
- Dane kontaktowe oraz PESEL – na każdym skierowaniu – czy to wydawanym przez lekarza w rejonowej przychodni czy właśnie takim, które jest wypisywane przez przyszłego pracodawcę lub dla obecnego
zatrudnionego – musi znaleźć się dokładny adres zamieszkania. W razie jakichkolwiek problemów może to znacząco ułatwić odnalezienie danej osoby. Podobnie sytuacja wygląda z numerem PESEL, który jest identyfikatorem osoby przypisanym do każdego obywatela. - Stanowisko pracy – aby lekarz wykonujący badanie mógł stwierdzić, czy dana osoba będzie zdolna do wykonywania obowiązków musi mieć on informację na jakim stanowisku zostanie zatrudniona. Kasjer pracujący w sklepie, pracownik fizyczny pracujący na budowie i księgowa pracująca w biurze – wszystkie te osoby będą sprawdzane pod innym kątem. Podanie dokładnego stanowiska będzie niezbędne do przeprowadzenia badania i wydania orzeczenia lekarskiego.
- Określenie czynników szkodliwych – po zapisaniu informacji na jakim stanowisku ma być zatrudniona dana osoba bardzo ważne będzie zaznaczenie wszystkich czynników szkodliwych, które będą tam występowały. Może być to na przykład zwiększony hałas, duże zapylenie czy prace na wysokości, praca w wymuszonej pozycji ciała, praca przy monitorze. Dlatego też podczas wypełniania tego typu skierowania dla obecnego lub przyszłego pracownika warto skupić się na tym, aby wszystkie dane były zgodne z prawdą oraz wszystkie czynniki szkodliwe zostały zaznaczone w odpowiedni sposób.
- Podpis pracodawcy – po zawarciu wszystkich danych pracownika oraz dokładnym opisaniu stanowiska pracy konieczne będzie podpisanie się jako osoby, która daje zatrudnienie oraz przybicie pieczątki
firmy. Dodatkowo w wyznaczonym miejscu na skierowaniu potrzebne będzie wpisanie daty z którą zostało ono wystawione.
W jaki sposób wystawić skierowanie na badania?
Wiele osób, które nigdy wcześniej nie zatrudniały na podstawie umowy o pracę oraz nie wypisywały takiego skierowania lekarskiego może zastanawiać się w jaki sposób to zrobić. Wiadomo, że nie napiszemy tego odręcznie na zwykłej kartce A4. Będziemy mieli do wyboru dwa rozwiązania. Pierwszą opcją jest zakupienie specjalnych druczków, które będą posiadały gotowy wzór. Następnie przy użyciu długopisu konieczne okaże się zapisanie wszystkich danych oraz przybicie pieczątek. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż tego typu druczki mogą dawać możliwość pisania na kilku egzemplarzach jednocześnie. Jest to dosyć przydatne, gdyż takie skierowanie będziemy musieli wykonać w dwóch kopiach. Dzięki temu za jednym razem będziemy mieli gotowy cały komplet.
Drugim rozwiązaniem będzie skorzystanie z programów komputerowych lub pobranie gotowego wzoru skierowania z internetu. Wystarczy do szablonu podstawić niezbędne dane pracownika oraz pracodawcy, a następnie po uzupełnieniu otrzymamy gotowy dokument. Pamiętaj jednak, że przybicie pieczątek oraz własnoręczny podpis dalej będą wymagane.
Kiedy trzeba wystawić skierowanie dla pracownika?
Wystawienie skierowania na badania lekarskie będzie wymagane nie tylko podczas zatrudniania nowej osoby. Każdy, kto pracował na umowie o pracę będzie bardzo dobrze wiedział, iż badania, które przechodziliśmy podpisywane są na dany okres czasu. Po upływie terminu konieczne będzie wykonanie ponownych badań, a więc wystawienie skierowania również będzie niezbędne. Ostatnią możliwością, kiedy będzie konieczne wystawienie skierowania na badanie jest sytuacja, gdy pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim przez okres dłuższy niż 30 dni. Wiadomo, że różne wypadki w codziennym życiu
mogą się przydarzyć i przebywanie tak długi czas na zwolnieniu lekarskim będzie konieczne. Po tym okresie zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownik będzie musiał udać się na ponowne badania w celu sprawdzenia czy nic z jego zdrowiem się nie pogorszyło oraz czy jest w stanie wykonywać dotychczasowe obowiązki.